Tajomstvo, ako prenajať byt, aby to nebola katastrofa, je odhalené!

Prenajali ste váš byt a už ste to aj oľutovali? Do vášho bytu ste si bez rozmyslu vybrali hneď prvých ľudí, ktorí vám zaklopali na dvere a teraz sa na vás valia z každej strany samé problémy?

Aj takto môže dopadnúť prenájom vášho bytu, ak sa na prenájom dostatočne nepripravíte. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako zvládnuť prenájom bytu.

Jedno stretnutie nestačí

Najčastejšie sa uverejní na internete inzerát s bytom a pomaličky vám ľudia začnú volať. Už pri prvom telefonáte je dôležité si nájomníkov preveriť. Veľmi veľa ľudí do telefónu nasľubuje hory doly a na obhliadku buď nepríde, alebo vám už ani nezdvihne telefón. Keď už na začiatku nie sú zodpovední, čo myslíte, ako to bude pokračovať do budúcna?

Dôležité je sa s ľuďmi, ktorí chcú ísť k vám do prenájmu, stretnúť. Aj niekoľko krát. Niektorí sa už hneď v telefóne pýtajú, či sa už dá na obhliadke podpísať zmluva alebo, či je možná nejaká zľava z ceny, pritom však ešte nevideli byt a ani vás. Dôležitá vec pri prenájme je, aby ste človeka ako tak spoznali predtým ako mu zveríte svoj byt.

Signály, ktoré nie sú dobré

Ak ste si dohadovali stretnutie cez telefón a človek na druhej strane vám bol sympatický, pokojne sa s ním stretnite. Častokrát sa však ale stáva, že pri osobnom stretnutí s potenciálnym nájomcom zistíte, že je to špekulant, ktorý sa už pri prvej obhliadke dožaduje zľavy a má veľmi veľa nezmyselných nárokov. Prenájom je dlhodobý vzťah a ak sa máte stretávať s niekým ku komu cítite odpor alebo sa sním budete pri všetkom doťahovať, ani do toho nechoďte.

Veľké problémy pri prenájme

Asi najbežnejším problémom v prenájmoch sú divoké oslavy či hluk až do neskorých ranných hodín, najmä u mladých ľudí. Susedia to raz alebo dva krát akceptujú, ale ak sa to deje pravidelne, pripravte sa na nezhody vo vchode.

Zlomené dvere, pokreslené a obité steny alebo rozmočená plávajúca podlaha, to je jedna z najnepríjemnejších vecí, aká sa môže stať. Na začiatku Vás nájomcovia presvedčili, že sú zodpovední a veci si vážia a že kaucia vo výške jedného mesačného nájmu nebude potrebná. Doplatíte na to len vy, lebo všetko si budete musieť opraviť na vlastné náklady.

Samostatná kategória sú neplatiči. Jedni zaplatia, ale nikdy nezaplatia na čas. Druhí platia s mesačným omeškaním alebo nezaplatia vôbec.

Ďalšia kategória je, keď sa Vám nájomcovia z nenazdajky rozmnožia. Ako to myslím? V zmluve ste sa dohodli, že byt budú obývať traja ľudia a vy po dvoch mesiacoch zistíte, že vo vašom 3 izbovom byte býva 6 ľudí. Toto sa samozrejme odzrkadlí na spotrebách energie.

Ako postupovať?

Sme ľudia a každý sme omylný. Ak ide iba o jedno pochybenie, nemusíte nájomcov hneď vyhadzovať. Ak je to rozumný človek, bude sa snažiť dať všetko do poriadku. Ak sa ale problémy opakujú, nájomca hrá mŕtveho chrobáka a nesnaží sa problémy vyriešiť, môžete mu na základe porušenia zmluvy túto zmluvu vypovedať a nájomcu „vyhodiť“ z bytu.     

Dobré základy

Prenájom je najmä o dôvere, budujte ju od začiatku. Ako bude celý prenájom vyzerať, záleží iba od vás. Ak len narýchlo a neuvážene vyberiete zlého nájomcu a napíšete zmluvu „na kolene“, môže prenájom skončiť ako veľká katastrofa. Postavte si kvalitné základy, vyberte si zodpovedných ľudí a čo je najdôležitejšie, majte kvalitnú nájomnú zmluvu, aby vás nič neprekvapilo.

Prenajímať, či neprenajímať?

Častokrát sa stretávam vo svojej práci s ľudmi, ktorí hovoria, že prenájom je len strata času, pretože pri ňom riešia len samé problémy. Dovolím si nesúhlasiť, veď si predstavte, že vám len tak, bez pohnutia vášho prsta, príde mesačne napríklad 400€ alebo 500€.

Ak prenajímate byt a máte len samé problémy, s ktorými si neviete dať rady, pokojne mi napíšte na môj email a ja vám poradím čo urobiť, aby ste aj vy mali z prenájmu len osoh.

Dole do komentára mi napíšte vaše skúsenosti s prenájmom. Našli ste si zdemolovaný byt alebo nie ?

E-book zdarma odhaľuje:

"6 najčastejších chýb, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali robiť pri predaji nehnuteľnosti"

  • E-book: 6 najčastejšich chýb, pri predaji nehnuteľnosti