Ťahák zdarma v PDF odhaľuje:

ZA KOĽKO MÔŽETE PREDAŤ
VAŠU NEHNUTEĽNOSŤ?

Ako sa robí obhliadka nehnuteľnosti, ktorou na 100% zabodujete u kupujúcich?

Od leta roku 2014, čo pracujem ako realitný maklér, som absolvoval niekoľko 100 obhliadok. Na začiatku to nebola taká sláva, ale dnes, keď sa robí obhliadka nehnuteľnosti, tak mám veľmi dobrú spätnú väzbu od kupujúcich.

Posúďte samy:

Ako spomínam vyššie, prvá obhliadka nehnuteľnosti a vôbec prvé obhliadky neboli také úspešné, ako by som si predstavoval, a preto som začal rozmýšľať nad tým, kde robím chybu.

Za tie roky praxe som prišiel na spôsob, ako urobiť obhliadku, aby sa z nej vyťažilo maximum

Bola by škoda, aby som sa s vami o moje
skúsenosti nepodelil.

Pre lepšiu predstavu som obhliadku rozdelil na jednotlivé body, ktoré si spolu prejdeme.

Verím, že budú pre vás inšpiráciou a pomôžu vám k úžasnému výsledku pri predaji vašej nehnuteľnosti.

Napríklad aj takémuto:

„Na začiatku som chcel byt LEN vidieť. Tvoj ľudský a nenásilný prístup ma doviedol k tomu, že som o byte začal vážne uvažovať až som ho nakoniec kúpil.“

Ako sa robí obhliadka nehnuteľnosti,
ktorá na 100% zaboduje u kupujúcich?

1. Príprava nehnuteľnosti

Prvý a najdôležitejší krok pri obhliadke je to, ako nehnuteľnosť vyzerá. Ak chceme z obhliadky vyťažiť maximum, musíme pre to aj niečo urobiť.

Čo urobiť, aby bola nehnuteľnosť perfektne pripravená na obhliadku?

Určite ste si aspoň raz v živote vyberali dovolenku. Pozerali ste si mestá, kde by ste chceli ísť a v akom hoteli by ste sa ubytovali. Viete čo mali spoločné?

Že všetky hotelové izby vyzerali neodolateľne a perfektne pripravené pre vás.

A presne toto urobte aj vy vo svojej nehnuteľnosti.

Nepotrebujete na to žiadne veľké množstvo peňazí. 

(Potiahnite stredné šípky v obrázku doľava alebo doprava)

← Fotka, PRED našou úpravou

Fotka, PO našej úprave →

Upracte, vyumývajte, vyvoňajte nehnuteľnosť. Už len takéto jednoduché úkony dokážu urobiť obrovské divy. Predsa nechcete, aby sa kupujúci pozerali na vašu neupravenú posteľ alebo neumytý riad v kuchynskom dreze.

Ďalej skúste poopravovať drobné chyby. Nemusíte hneď prerábať celú kúpeľňu, stačí ak povymieňate vypálené žiarovky, vymeníte kvapkajúci kohútik, zaplátate malé diery v stenách, poprípade môžete nejakú pokreslenú stenu vymaľovať.

Len si to predstavte.

Byt perfektne uprataný, miestnosti presvetlené, v byte rozvoniava ovocie a do toho všetkého milý predávajúci, ktorý odpovie na všetky otázky kupujúcich. Páči sa vám takýto prístup?

Kupujúcim pripravíte nezabudnuteľnú atmosféru, keď ich pri obhliadke nebude nič rozptyľovať – neporiadok, chaos, domáci miláčik alebo malé dieťa. Garantujem vám, že záujemcovia odídu z vášho bytu viac ako spokojní.

Ak neviete, kde začať alebo s takýmto niečím nemáte skúsenosti, pozrite si tento článok. ˃˃˃ Nájdete v ňom skvelé tipy, ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj. 7 efektívnych a lacných tipov ako pripraviť svoju nehnuteľnosť na predaj tak, aby okamžite zvýšila svoju predajnú cenu˃˃˃

2. Príprava kupujúceho

V dnešnej dobe sa väčšinou obhliadka nehnuteľnosti dohaduje cez telefón. Takže už počas prvé kontaktu so záujemcom vám nič nebráni v tom, aby ste začali budovať základy vašej fantastickej obhliadky. Čo môžete urobiť, aby si vás tento človek zapamätal a tešil sa na vašu nehnuteľnosť?

V telefóne vystupujte vždy ústretovo a príjemne. V dnešnej uponáhľanej dobe je niekedy ťažké si nájsť čas, preto, ak je to možné, opýtajte sa kupujúceho, kedy by chcel prísť na obhliadku a prispôsobte sa vy jemu. Ukážete mu, že vám na tom záleží a že si na neho urobíte čas kedykoľvek.

Pošlite mu presnú adresu vašej nehnuteľnosti alebo mu pošlite mapku, kde nájde vašu nehnuteľnosť.

Keď si ja dohadujem obhliadku nehnuteľnosti, posielam kupujúcemu presnú adresu a aj stránku nehnuteľnosti, kde má všetko o danej nehnuteľnosti. Od popisu nehnuteľnosti, cez fotky, poprípade video až po presnú adresu nehnuteľnosti spolu s mapkou, ktorú si jedným klikom nastaví do navigácie. Takúto sms-ku mu pošlem v deň, keď sme si dohodli obhliadku.

Eliminujem tak stres, ktorý by mohol nastať, keby si kupujúci nevedel dať rady pri hľadaní nehnuteľnosti.

Napríklad to môže vyzerať aj takto:

3. Príchod na obhliadku

Aj v deň obhliadky je veľmi dôležité, aby ste boli v kontakte s kupujúcim.

Prečo, keď ste už dohodnutí?

Aby mal čo najlepší príchod na obhliadku a zároveň si aj vy uistíte, že záujemca príde. Ak si to nepotvrdíte, môže sa vám stať, že kupujúceho budete čakať , no on nepríde, pretože buď zabudol alebo stratil záujem a vám jednoducho nedal vedieť.

Ukážte mu, že vám na ňom záleží a pošlite mu potvrdzujúcu sms-ku, že sa na neho tešíte a že ho budete čakať pred domom alebo panelákom.

Ako by mala vyzerať potvrdzovacia sms-ka?

Takúto sms-ku používam ja, keď si potvrdzujem obhliadku nehnuteľnosti:

Ak predávate byt, dajte si tú námahu a choďte kupujúceho privítať dole pred vchod, poprípade mu môžete aj podržať voľné parkovacie miesto, aby nemal žiadny stres, že dostane papuču, keď zle zaparkuje. Môže sa to potom odraziť aj na obhliadku – bude sa ponáhľať k autu a vôbec sa nebude venovať obhliadke.

Vo vchode mu ďalej ukážte vestibul, výťah – priveďte ho až k bytu, aby nemusel hľadať poschodie a neobával sa, že zaklope niekomu cudziemu na dvere.

Ak predávate dom, môžete kupujúcim napríklad otvoriť bránu, nech si auto pohodlne zaparkujú vo dvore, ako keby boli doma. Je to veľmi pekné gesto a záujemcovia sa nemusia obávať, že by vám náhodou pred domom poškodili trávnik.

Ako kupujúci reagujú na takýto prístup pri obhliadke?

4. Prezentácia nehnuteľnosti

Keď sa rozprávam s kupujúcimi o obhliadkach, ktoré zažili, často počúvam, že:

„Predávajúci nám neukázal všetky miestnosti vo svojej nehnuteľnosti. Neukázal nám spálňu, lebo nechcel, aby mu niekto lozil do súkromia.“

„Realitný maklér sa ponáhľal s obhliadkou, pretože mešká na stretnutie. Rýchlo s nami prešiel nehnuteľnosť a hnal nás preč.“

„Predávajúci a ani maklér nám nevedeli nič povedať o nehnuteľnosti alebo nám poskytli len veľmi málo informácií.“

Ani jeden z týchto ľudí určite neurobil dobrý dojem na záujemcov a dokonca ich svojím správaním aj odohnal.

Zapamätajte si, že ste tam kvôli kupujúcim, vy chcete od nich, aby kúpili vašu nehnuteľnosť.  Vyhraďte si pre nich dostatok času, aby mali pocit, že sú u vás vítaní a že vám naozaj záleží na predaji vašej nehnuteľnosti.

Obhliadku nehnuteľnosti začnite vy. Povedzte kupujúcim, že im nehnuteľnosť najprv odprezentujete, a potom si môžu sami poprezerať jednotlivé miestnosti a opýtať sa akúkoľvek otázku.

Ak ste sa už rozhodli predať svoj byt či dom, zabudnite na súkromie, pretože sa vám tam budú premávať ľudia, ktorých uvidíte po prvý krát v živote. Inak nehnuteľnosť nepredáte. 🙂

Zisťujte záujmy u kupujúcich, aby ste im vedeli na svojej nehnuteľnosti ukázať výnimočnosti podľa ich preferencií.

Kupujúcich určite nezaťažujte príhodami, ktoré ste v byte alebo vo vašom dome zažili. Oni si prišli vybrať nový domov a chcú tam prežívať svoje príbehy. Môže sa stať, že práve svojimi príbehmi odradíte kupujúcich od kúpy, pretože majú iný postoj k životu ako vy.

Nezabudnite, že nehnuteľnosť musí byt pripravená
na 100%, ako keby ste čakali anglickú kráľovnú 😉

← Fotka, PRED našou úpravou

(Potiahnite stredné šípky ↓ doľava alebo doprava)

Fotka, PO našej úprave →

← Fotka, PRED našou úpravou

(Potiahnite stredné šípky ↓ doľava alebo doprava)

Fotka, PO našej úprave →

5. Aj záver obhliadky je podstatný

Keď sa už obhliadka nehnuteľnosti blíži ku koncu, opýtajte sa kupujúcich, či si celú nehnuteľnosť dostatočne prezreli, alebo je ešte nejaká časť domu alebo bytu, ktorú by chceli vidieť. Tak isto sa ich môžete opýtať, či sa dozvedeli všetko, čo chceli.

Okrem fyzického stavu oboznámte záujemcu aj s právnym stavom svojej nehnuteľnosti. Vytlačte si list vlastníctva a ukážte ho kupujúcim, aby vedeli, ak máte náhodou nejakú ťarchu na nehnuteľnosti. Ak predávate dom, pokojne mu ukážte projekty, plány elektriky, pôdorysy a pod.. Určite si získate ich sympatie a ukážete im, že pred nimi nič neskrývate.

Keď ste toto všetko splnili a kupujúci už nemajú žiadne otázky, je ešte jedna vec, ktorú by ste mohli ešte urobiť.

Kupujúci určite prešli niekoľkými obhliadkami a aby ste si poistili to, že kúpia práve vašu nehnuteľnosť, mali by ste sa im pripomínať.

Ako sa niečo takéto dá urobiť?

Jednoducho.

Pri odchode im odovzdajte takúto brožúrku alebo leták s vašou nehnuteľnosťou. Takto si vás určite zapamätajú, a keď ste na nich urobili ešte aj dobrý prvý dojem, budete mať vyhrané.

Garantujem vám, že takúto brožúrku im dáte iba vy a ukážte kupujúcim, že ste tu pre nich kedykoľvek.

Ak budete viesť obhliadku takto, zapôsobíte aj na tých, ktorí vašu nehnuteľnosť nekúpia. Tak sa to stalo aj mne s jednou paňou, ktorá sa bola pozrieť na 5 izbový rodinný dom na ulici 29.augusta v Leviciach.

Čo povedala pani, ktorá sa prišla pozrieť
na obhliadku tohto krásneho rodinného domu?

Ako vidíte, je to len o ochote a zanietenosti. Vyčleňte si jeden, prípadne dva dni v týždni (podľa veľkosti vašej nehnuteľnosti), kedy sa budete venovať príprave obhliadky.

Už nemusíte zbytočne rozmýšľať, ako by mala vyzerať obhliadka nehnuteľnosti. Jednoducho dodržte tieto body, pripravte dobre nehnuteľnosť, buďte sami sebou, nič nezatajujte a všetko zvládnete ľavou zadnou.

Obhliadka nehnuteľnosti je dôležitá. Práve počas nej sa rozhoduje, s akým výsledkom predáte svoju nehnuteľnosť alebo či ju vôbec predáte.

Ak sa nepripravíte, môžete prísť o veľa kupujúcich.

Do komentárov pod článkom mi napíšte, ako ste zvládli svoju obhliadku nehnuteľnosti alebo sa pochváľte, aký leták ste pripravili pre kupujúcich.

Držím palce, nech máte úspešný predaj!

Ak chcete poradiť alebo pomôcť s predajom vašej nehnuteľnosti, tak kliknite sem.

S pozdravom
Marek Kusý – Realitný maklér

Vedeli ste, že:

Správny realitný maklér vám môže zarobiť EXTRA 20 000 EUR alebo PREDAŤ VÁŠ BYT DO 24h?