Ako si vybrať dobrého realitného makléra?

Existujú iba dve skupiny ľudí…

Jedna skupina si chce nehnuteľnosť predať sama a druhá skupina, ktorá chce svoju nehnuteľnosť predávať za pomoci realitného makléra.

Jednoznačne sa zhodneme na tom, že niektoré realitné kancelárie a niektorí makléri máju zvláštny až zarážajúci štýl predaja a viac uškodia, ako pomôžu.

Sám som bol svedkom takýchto maklérov a poviem Vám, že je to niečo na čo nikdy nezabudnete. Nemyslím to ako dobrý zážitok.

Väčšina ľudí reaguje veľmi zle, keď sa povie realitný maklér. Ale ja sa nečudujem viem prečo je to tak. Spomenú si na tú katastrofu, ktorú prežili pri predaji svojej nehnuteľnosti.

Veľmi dôležitá vec je to, že realitného makléra si vyberáte vy a nie on vás!

Predtým, ako sa pustíte do spolupráce s realitným maklérom, si môžete jeho kvalitu overiť. Ukážem vám, ako si overíte realitného makléra.

Ako to myslím?

Položím Vám dve otázky….

Prvá otázka

„Prečo si myslíte, že ľudia neradi spolupracujú s realitným maklérom?

Odpovedali ste si?

Drvivá väčšina ľudí vám od povie, že svoju nehnuteľnosť si dokážu predať sami. S touto odpoveďou súhlasím aj ja.

Mnoho „maklérov“ poskytuje službu, ktorá fungovala asi tak pred 15 rokmi. A keď ešte pridáme ich vystupovanie, je to hotová tragédia.
Niektorí makléri majú skutočne neférové spôsoby a zaujíma ich len provízia.

Bohužiaľ takáto je pravda.

Druhá otázka!

„Myslíte si, že všetci makléri sú takýto?“

S radosťou Vám môžem povedať, že medzi maklérmi sa nájdu aj profesionáli a odborníci, ktorí svoju prácu skutočne ovládajú a pomáhajú klientom.

Spravidla platí, že takýto profesionál dokáže predať nehnuteľnosť rýchlejšie a za viac peňazí. V priemere to vychádza od 4 do 8 percent oproti majiteľovi a obyčajným maklérom.

Mám to potvrdené aj zo skúseností. A moje referencie to môžu len potvrdiť.>>>

Ukážem vám, ako takýchto odborníkov nájsť, aby ste mohli aj vy predať vašu nehnuteľnosť rýchlo a so ziskom!

Samozrejme iba vtedy, ak to chcete vedieť.

POZOR! Ešte jedna dôležitá vec!

Nehľadajte realitnú kanceláriu, ale kvalitného realitného makléra. Vašu nehnuteľnosť Vám nepredáva realitná kancelária, ale realitný maklér!

Neviete ako to myslím? Rozpoviem vám to na jednoduchom príklade.

Zoberme si ako príklad APPLE. Je to celosvetovo uznávaná značka. Ale ak sa stretnete s predavačom, ktorý bude na vás arogantný a zlý je veľmi pravdepodobné, že si vytvoríte takýto negatívny obraz o celej značke. A APPLE budete brať ako arogantnú a zlú značku.

Čiže z toho vyplýva, že firma môže byť akokoľvek dobrá ak má zlých zamestnancov, ktorý sa správajú zle ku klientom bude celá firma braná ako zlá..

Platí to aj presne naopak.

1. Googlujte a pýtajte sa známych, kolegov a pod.

V 21.storočí a v roku 2019 musíte nájsť kvalitného makléra na webe.

Na jeho vlastnom webe. Nie na webe realitnej kancelárie. Tých je mnoho. Každý kvalitný maklér musí mať svoj osobný web, kde si o ňom viete zistiť všetko potrebné. Ako sú napríklad overené referencie od jeho klientov, aké služby poskytuje, až po jeho konkrétnu PRÁCU. U takéhoto makléra sú aj sociálne siete samozrejmosťou.

Ak sa prezentuje správne, určite ho nájdete ľavou zadnou.

Okrem internetu využite aj konkrétne referencie vašich známych, kolegov a pod., ak mali skúsenosti s maklérom, ktorého chcete osloviť.

Opýtajte sa na jeho prácu, vystupovanie, ochotu a pod.

Následne si ho môžete dohľadať a preveriť na internete a ak bude ten pravý, tak vám určite padne do oka.

2. Ako pracuje tento maklér?

Najviac by vás malo zaujímať, aký výsledok vám maklér môže priniesť.

Správny maklér musí vedieť ako správne odprezentovať vašu nehnuteľnosť.

Dôležitá je príprava samotnej nehnuteľnosti. Ďalej profesionálne fotky, home staging (prvý dojem je veľmi dôležitý), zaujímavý popis a hlavne široký marketing.

Prácu realitných maklérov si môžete pozrieť aj na realitných portáloch.
Keď si niekedy pozerám realitné inzeráty niektorých maklérov, tak sa chytám za hlavu. Ako môže niekto niečo takéto zverejniť?! Mali ste už aj vy taký pocit?

Alebo ste si povedali, že tento inzerát je otrasný a nikdy by som v takom byte nechcel bývať?

3. Ako odhaliť nekvalitných maklérov?

Pozrite si inzeráty a uvidíte to hneď!

Gramatické chyby, nekvalitné fotky fotené mobilom, neporiadok v celom byte, najčastejšie je neporiadko na kuchynskej linke 😉 , nedojedený obed  na stole, neumytý riad vo výlevke. (Predstavte si, že kupujete auto a predávajú Vám ho celé špinavé od blata a na palubnej doske by boli zvyšky jedla, papiere, no katastrofa.)

A teraz to najlepšie. Prvá časť textu v inzeráte vyzerá ako keby ju písal škôlkar a druhú časť inzerátu tvoria služby daného maklér, poprípade realitky.

On predáva vašu nehnuteľnosť alebo svoje služby?

Ďalší makléri pripravujú nehnuteľnosti úplne inak ako ich kolegovia.

Chcete vedieť ako tí druhí makléri pripravujú nehnuteľnosti?

Fotky sú fotené profesionálnym fotografom. Celá nehnuteľnosť je čistá, umytá a uprataná. (Bohužiaľ takýchto inzerátov je málo.)

Používajú zaujímavé popisy, ktoré vyvolajú v ľuďoch eufóriu a záujem. Tí najlepší používajú aj video, lebo v tejto dobe je to najlepší propagačný kanál.

Ale čo z toho všetkého budete mať vy ak budete spolupracovať s tým najlepším maklérom?

Ak Vám maklér pripraví nehnuteľnosť týmto spôsobom, tak jej trhová cena vyletí hore. Ľudia chcú mať výnimočné a exkluzívne veci a to isté platí aj o nehnuteľnostiach. Ľudia sa rozhodujú emocionálne a to je aj potvrdené.

Môžete si to vyskúšať aj sami na sebe POZRITE SI TENTO E-BOOK>>> a tam sú presné príklady toho, ako sa dá nehnuteľnosť vďaka dobrej prezentácii predať za 48hodín. 😉

4. Testujte, testujte a testujte!

Máte v hľadáčiku viac maklérov? Zavolajte im a presvedčte sa.

Len informatívne. Pár vecí sa opýtajte.

Dám ruku do ohňa, že niektorí z nich už v telefóne bude pôsobiť tak, že budete mať pocit, že ho svojím telefonátom otravujte. A presne taká istá komunikácia bude ak zavolá potencionálny klient na vašu nehnuteľnosť.

Na obhliadkach sa stretám s ľuďmi, ktorí mi hovoria, že nehnuteľnosť nekúpili len na základe prístupu makléra.

Jednoducho povedali, že jeho prístup ich odradil od kúpy.

Komunikácia makléra je veľmi dôležitá!

Komunikácia je signál, ktorí ak pokrivkáva nie je to dobré a od takého makléra ruky preč.

5. Počuli ste niekedy, že menej je niekedy viac?

V realitách to platí dva kráť. Minule som sa stretol s jedným maklérom, ktorý sa pýšil tým že má v ponuke 150 nehnuteľností. Pousmial som sa 🙂 a viete prečo?

Asi si poviete je šikovný, keď mu toľko ľudí dôveruje. Opak je však pravdou.

Neviem si predstaviť ako zvláda komunikovať so 150 ľuďmi. Mať prehľad o 150 nehnuteľnostiach a komunikovať so všetkými kupujúcimi, ktorý sa mu ozývajú.

Čím viac má maklér nehnuteľností, tým je jeho kvalita práce k danej zákazke nižšia.

Často krát sa stáva, že potencionálny klient volá maklérovi a ten ho jednoducho odbije, že všetko je na internete nech si to tam pozrie. Viete prečo to povie? 

Lebo ani nevie často krát na aký inzerát voláte a čo sa všetko v danej nehnuteľnosti nachádza. A čo z toho vyplýva? Len to že sa kupujúci nahnevá a urazí, že ho maklér odbil a hľadá inú nehnuteľnosť u iného prívetivejšieho makléra.

Tento dôležitý fakt si zapamätajte, veľa ponúk znamená menšiu informovanosť a znalosť

Pri predaji nehnuteľnosti sa snažím mať maximálne 8 nehnuteľností naraz.

Viac nie. Čiže, keď Vám maklér povie, že má 40 nehnuteľností, tak už budete vedieť, že by ste mali byť opatrný. Skúste sa ne tie jeho ponuky opýtať či bude mať prehľad o všetkých 40 😉

Menej v tomto prípade je naozaj viac.

6. Ako sa maklér správa?

Bežne počúvam od ľudí na obhliadke, že aký som presný a dochvíľny. A ja sa čudujem ako to myslia. Keď sa opýtam tak zisťujem, že realitní makléri často meškajú pokojne aj 15minút alebo dokonca zabudne na klienta, že mali mať obhliadku. Ako by ste sa cítili?

Ja dokážem odpustiť, keď človek mešká sme ľudia môže sa stať každému.

Ale ak sa rozprávam s dotyčnými ľuďmi ďalej tým viac počúvam, že aj napriek tomu meškaniu sa realitný maklér správa arogantne a povýšenecky. Proste katastrofa. Ani sa neospravedlní. Tvári sa na obhliadke akoby ste ho otravovali a na konci obhliadky Vás hneď núti aby ste mu podpísali rezervačnú zmluvu a nehnuteľnosť kúpili.

Čo myslíte ako to celé dopadlo?

Kupujúci povedali, že sa im byt páčil ale ten maklér ich od toho úplne odradil a pri pomyslení na tú obhliadku si to celé rozmysleli.

Prístup makléra bolo presne to čo ich odradilo. Povedali si prečo nás hneď nútil k podpisu rezervačných zmlúv? Prečo sa tak ponáhľal na obhliadke? Poriadne nám nevysvetlil veci okolo bytu. A mnoho iného im prekážalo až ten pekný byt nekúpili.

Mali veľa nezodpovedaných otázok. Maklér sa nezaujímal o nich a ich potreby ale iba o to aby rýchlo zarobil a je jedno komu ako ten byt predá. Od makléra, ktorý sa nezaujíma o vás ale iba o svoju províziu rýchlo preč!

7. Prečo by som mal zaplatiť takú obrovskú províziu?

Aj mňa rozčuľuje, keď príde maklér na nehnuteľnosť a prvé čo ide riešiť je provízia. Je to pochopiteľné, ale chce obrovskú províziu zato, že vašu nehnuteľnosť nafotí na telefón a vyhodí ju na bazoš a čaká kto sa mu ozve?

Za toto by som veru ani ja neplatil.

Načo mi je teda ten realitný maklér, keď toto zvládne aj školák na základnej škole?

Teraz by ste mali spozornieť!

Poviem Vám načo je dobrý maklér. Predávali sa dve nehnuteľnosti. Jednu si majiteľ predával štýlom dám ju všetkým realitným kanceláriam a druhá som predávam iba ja sám. Nehnuteľnosti boli totožné, aj dispozične, obe boli kompletne zrekonštruované a boli v tej iste lokalite vzdialené od seba asi 100 metrov.

Stretol som majiteľa bytu, ktorý si predával sám a za pomoci X realitných kancelárií. Dušoval sa, že nehnuteľnosť si predal sám a nepotreboval k tomu ani realitné kancelárie. Opýtal som sa ho ako rýchlo povedal, že do troch týždňov. A opýtal som sa ho, že za koľko. Odpoveď bola, že za 58 000€. Ja som sa pousmial. A povedal som mu že pekne prerobil.

Ako to myslíte? Čudoval sa. Povedal som mu že ja som podobný byt ako mal on som dokázal predať v tej dobe za 68 000€!

Skoro odpadol keď zistil, že mohol zarobiť na byte o 10 000€ viac, veď zato si kúpite nové auto!

A to len vďaka správnej technike predaja a nie technike nafotím, dám na bazoš a čakám. 😉 Ak sa chcete o tej technike viac dozvedieť STIAHNITE SI TENTO E-BOOK.>>>

A presne tu je rozdiel! Ak si vyberiete profesionálneho makléra, ktorí robí veci inak s radosťou mu tú províziu zaplatíte, lebo on Vám peniaze s peňaženky nevezme ale Vám tú peňaženku naplní!

8. Veľký dôraz dávajte na výber realitného makléra!

Dobrý realitný maklér je stále na očiach ľudí, vzdeláva sa, zdokonaľuje sa a čo je najdôležitejšie pomáha ľuďom. Dôležité je aby si maklér vypočuť ľudí, s ktorými spolupracuje. Lebo iba tak im dokáže pomôcť a nájsť správne riešenia na ich problémy.

Ak nepočúva tak svojim klientom nebude vedieť pomôcť lebo ani nevie akú majú oni predstavu.

Vašou úlohou je, aby ste NAŠLI odborníka na predaj vašej nehnuteľnosti.
Ak ho nájdete garantujem Vám, že s jeho spoluprácou len ZÍSKATE.

A aby som nezabudol.

Ak ste si prečítali tento článok celý a aj potom si budete chcieť nehnuteľnosť predať sami, tak je to v úplnom poriadku.:)

Dôležité je aby ste si hľadali makléra, podľa týchto bodov a dali mu šancu na nezáväzné stretnutie.

Nech Vám ukáže čo dokáže a ako pracuje.

Potom to nechajte na Váš pocit a uvidíte akou cestou sa nakoniec vydáte 🙂

Ale vopred vám garantujem, že ak si vyberiete správne, tak nebudete ľutovať a spolupráca s týmto realitným maklérom určite využijete vo váš prospech.

Prajem vám aby váš výber bol ten správny. P.S.: Ako si vyberáte vy realitných maklérov? A vôbec vyberáte? Áno alebo nie? Napíšte mi odpovede do komentárov som zvedavý. 🙂

S pozdravom
Marek Kusý – Realitný maklér

E-book zdarma odhaľuje:

"6 najčastejších chýb, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali robiť pri predaji nehnuteľnosti"

  • E-book: 6 najčastejšich chýb, pri predaji nehnuteľnosti