Ťahák zdarma v PDF odhaľuje:

ZA KOĽKO MÔŽETE PREDAŤ
VAŠU NEHNUTEĽNOSŤ?

7 konkrétnych krokov, ktoré vám pomôžu správne určiť predajnú cenu vašej nehnuteľnosti, aby ste pri predaji svojej nehnuteľnosti neprerobili tisíce eur

Áno, viem.

Viem, že je to pre Vás dôležité a nie ste v tom samy.

Ani mne to nie je jedno za koľko predáte svoju nehnuteľnosť.

Mojím cieľom je, aby každý, kto sa rozhodne predať svoju nehnuteľnosť, ju predal rýchlo a za najvyššiu možnú cenu.

Cena nehnuteľností BOLA, JE a stále BUDE témou číslo 1 pri predaji nehnuteľností.

Tak mi teda povedzte za koľko môžem predať svoju nehnuteľnosť?

Toto je asi najčastejšia otázka, pri predaji nehnuteľnosti. Či už je to predaj bytu, domu, pozemku proste čohokoľvek.

A tá otázka je na mieste, pretože určiť predajnú cenu nehnuteľnosti je veľmi ťažké, aj keď sa na to prvý pohľad nevyzerá. Veď sa presvedčte samy.

Tu je napríklad pán, ktorý predával garsónku v Nitre a pri svojom stanovovaní sa skoro OBRAL o 5.500€.

Pri stretnutí som predajnú cenu garsónky zdvihol o 5.500 Eur. Majiteľ bol veľmi skeptický, pretože neveril, že garsónka sa dokáže predať za takúto cenu, pretože mu susedia povedali, že adekvátna cena za garsónku je úplne iná. Keby ma neposlúchol, prišiel by o 5.500 Eur, za čo si už môžete kúpiť jedno lepšie auto. Garsónku sme predali za 6 týždňov.

Jedno si musíme uvedomiť, že predávajúci nemá skúsenosti s predajom nehnuteľností a nikdy nepredával nehnuteľnosť, preto cenu stanovoval na základe rád od známych, susedov a cien na internete. Čo je OBROVSKÁ CHYBA.

Nie je to ojedinelý prípad. Tak, ako sa predávajúci seknú s cenou smerom DOLE, tak sa ľudia seknú aj s cenou HORE. Tak sa môže stať, že nehnuteľnosť o niekoľko tisíc podhodnotíte alebo nadhodnotíte.

Ani podhodnotiť a ani nadhodnotiť nehnuteľnosť nie je dobré.

A my si teraz prejdeme krok po kroku, kde presne robia predávajúci chyby a budem sa Vám snažiť priblížiť, ako si čo najpresnejšie stanovíte predajnú cenu svojej nehnuteľnosti.

Pripravený na cenové šialenstvo? 🙂

Verím, že áno.

Poďme na to.

1. Emócie vás oberajú o zisk

Hovorí sa, že ani lekár by nemal operovať svojich blízkych. Čím mu je pacient bližší, tým má väčší problém odosobniť sa.

A to isté platí aj o vás a vašej nehnuteľnosti.

Nemali by ste rozhodovať o cene svojej nehnuteľnosti, pretože sa neviete odosobniť.

Emocionálne spojenie medzi vami a vašim domovom je úplne normálne, prežili ste v ňom tie najkrajšie chvíle so svojou rodinou, videli ste v ňom vyrastať svoje deti alebo dokonca ste si svoju nehnuteľnosť stavali svojimi vlastnými rukami. Ale, keď chcete predať svoju nehnuteľnosť rýchlo a za najvyššiu možnú cenu, nemôžete si dovoliť, aby na vás pôsobili pocity a emócie.

Ale, mnoho predávajúci sa na svoju nehnuteľnosť pozerá cez emócie, a to ich nabáda si myslieť, že ich nehnuteľnosť má vyššiu hodnotu, ako v skutočnosti má. Nepozrú sa na svoju nehnuteľnosť ako kupujúci alebo ako realitný maklér.

Všetci budú hodnotiť vašu nehnuteľnosť objektívne.

A pripravte sa na to, že sa vám to nemusí páčiť.

Kupujúci nemusia mať rovnaký názor na vašu nehnuteľnosť, ako vy.

Vy sa na váš obrovský pozemok budete pozerať ako na niečo, čo má obrovskú hodnotu, ale kupujúci to môže brať ako veľké negatívum, pretože sa mu nebude chcieť kosiť, tak obrovský pozemok. Alebo sa na vašu obývačku budete pozerať ako na miesto, kde sa vaša rodina stretávala, oslavovala narodeniny, kde ste spoločne pozerali televíziu a kupujúci bude vidieť, že je malá a jeho obrovská sedačka, po ktorej tak nesmierne túži sa tam nezmestí.

Práve som vám uviedol dva príklady z mnohých, ako vaše emócie spôsobujú, že na vašu nehnuteľnosť sa budete pozerať úplne inak ako kupujúci.

Všetko to, o čom si vy myslíte, že má hodnotu a zvyšuje cenu vašej nehnuteľnosti, môžu kupujúci úplne ignorovať, pretože oni v tom hodnotu vidieť nebudú.

A však kvalitný realitný maklér, ktorý je poctivý a vie, ako nastavovať ceny nehnuteľností, vás na všetko upozorní a vysvetlí vám, ako sa pozriete na svoju nehnuteľnosť „očami kupujúcich“.

Vtedy emócie nebudú mať vplyv na predajnú cenu vašej nehnuteľnosti.

Ako si vybrať správneho realitného makléra si prečítate tu >>>

2. Nebezpečenstvo predraženia vašej nehnuteľnosti

Ako som písal vyššie emócie nás nabádajú predávať nehnuteľnosti za vyššie ceny, ako reálne majú. Ak uvažujete o predaji svojej nehnuteľnosti, je dôležité, aby ste ju správne nacenili na prvýkrát.

Čo sa stane, ak sa cena prestrelí a zle sa prvý krát nacení?

Ľudia často hovoria: „Byt sa nám veľmi páči aj by sme ho hneď zobrali, keby bol v reálnej cene a nie o 5000€ drahší. Budeme hľadať niečo podobné v normálnej cene. Dúfame, že sa podobný ešte objaví.“.

Vidíte cenu nehnuteľnosti neurčujete vy ani váš sused, ale trh a samotný kupujúci, ktorý je ochotný za vašu nehnuteľnosť zaplatiť.

Musíte si uvedomiť, že nehnuteľnosť je najsilnejšia, keď sa prvý krát ukáže na realitnom portály. Vtedy je pre ľudí zaujímavá, nová, neokukaná a ľudia si ju radi pozrú. Takýto stav môže trvať približne 21dní. Potom pre nehnuteľnosť nastávajú „ťažké časy“.

Keď sa predražená nehnuteľnosť dlhší čas nepredáva, kupujúci sa často pýtajú, čo je na nehnuteľnosti zlé. Je tam nejaký právny problém alebo je niečo v dome poškodené? Vytvára to dojem, že niečo tu nehrá. Potom záujem a dôvera v predávanú nehnuteľnosť klesá, a to sa odzrkadľuje aj na cene, pretože ak je nehnuteľnosť dlho v ponuke, kupujúci majú pocit, že majú veľa priestoru na vyjednávanie.

Predstavte si, že by ste byt v pôvodnom stave predávali za cenu prerobeného. Presne toto sa stane, ak predražíte svoju nehnuteľnosť. Dostávate sa aj do konkurencie s nehnuteľnosťami, ktoré majú viac izieb, väčší pozemok, novšiu a modernejšiu rekonštrukciu, a to vašu nehnuteľnosť robí menej konkurencie schopnú.

Musíte si uvedomiť, že trh sa neustále mení a kupujúci sú čím ďalej tým opatrnejší a rozumnejší. Zabudnite na to, že ich opijete rožkom. Väčšina kupujúcich hľadá nehnuteľnosť aj pol roka, pretože hľadajú výhodnú ponuku. Analyzujú si ceny a porovnávajú ceny s inými nehnuteľnosťami a kalkulujú so všetkým.

Veď je to logické a rozumné. Častokrát sa na obhliadke stretnem s kupujúcimi, ktorí majú úplný prehľad o cenách a hľadú tú najlepšie vyváženú nehnuteľnosť, ktorá im poskytne všetko, čo chceli v tej nehnuteľnosti a za rozumnú cenu. Nikto si nepovie, že veď je to len o 5.000€ drahšie to je v pohode ja to bez problémov zaplatím.

Asi ani vy by ste si to len tak nezaplatili.

Takže ak určíte cenu svojej nehnuteľnosti nad rámec toho, čo by zaplatil rozumný človek, budete mať veľký problém predať svoju nehnuteľnosť.

Je potrebné si urobiť podrobnú analýzu trhu. Musíte vedieť aké nehnuteľnosti vám budú robiť konkurenciu, za akú sumu sa predávajú nehnuteľnosti podobné tej vašej, koľko dní sa zdržali na trhu, a to najdôležitejšie – nezameriavať na internetové ceny.

Na toto pozor! Ceny na internete a reálne ceny, za ktoré sa predávajú nehnuteľnosti sú diametrálne odlišné.

Ak nastavíte cenu a vám sa v prvých troch týždňoch na nehnuteľnosti neuskutoční ani jedna obhliadka, máte obrovský problém.

Kvalitní realitní makléri vedia, ako presne nastaviť predajnú cenu nehnuteľnosti a o tom svedčí aj tento prípad.

Prečítajte si tento článok, ako sme zvýšili predajnú cenu o 1.500€! >>>

3. Lokalita je to najlepšie čo máte

Lokalita nehnuteľnosti je najdôležitejším faktorom, ktorý najvýraznejšie ovplyvňuje hodnotu nehnuteľnosti.

Je blízko centra mesta? 

Je blízko verejnej dopravy, obchodov, škôl a reštaurácií? 

Je v lokalite dostatok pracovných miest?

A, čo kriminalita?

Toto sú otázky, ktoré dostávam na obhliadkach od kupujúcich. Sú to najčastejšie požiadavky na lokalitu, pretože čím je poloha obľúbenejšia tým sú ceny samozrejme vyššie. Napríklad si porovnajte Bratislavu a Levice.

V Leviciach napríklad stojí 1 izbový byt 48.000€, ale v Bratislave môže pokojne stáť aj 115.000€. Môže mať takú istú rozlohu, kúpeľňu, balkón dokonca aj dispozíciu, a predsa je drahší.

Samozrejme, že kvôli lokalite. Ľudia spravidla chcú žiť v blízkosti miest, kde pracujú, kde je kvalitná infraštruktúra, takže nehnuteľnosti v týchto oblastiach budú drahšie. Bratislava je hlavné mesto a je tam viac pracovných miest a lepšia verejná doprava, viac obchodov, a preto ceny nehnuteľností sú vyššie.

Často sa stretávam aj s predávajúcimi, ktorí sa sťahujú z „lacnejšieho“ mesta do „drahšieho“ a nastavujú predajnú cenu svojej nehnuteľnosti podľa ceny, za ktoré dokáže nehnuteľnosť kúpiť v drahšom meste. Je to OBROVSKÁ chyba.

Pri nastavovaní berte do úvahy lokalitu vašej nehnuteľnosti a cenu nastavujte podľa jej obľúbenosti.

4. Kedy je vhodný čas predaja?

O tom, kedy je najlepší čas na predaj nehnuteľnosti, kolujú rôzne mýty, ale každé mesto je iné a každá nehnuteľnosť je iná. Predávajúci sa často zamýšľajú kedy začať predávať nehnuteľnosť? V marci, v júny alebo v novembri?

Odpoveď je jednoduchá.

Musíte si stanoviť priority. Niekedy človek nemá na výber a životná situácia ho donúti predávať doslova zo dňa na deň. Iný majú zase čas aj niekoľko týždňov, či dokonca aj mesiacov na rozhodovanie kedy začať predávať.

V podstate som vo svojej niekoľko ročnej praxi nezažil mesiac, kedy by sa nehnuteľnosť nepodarilo predať. Stačí si len pozrieť kataster, že koľko vkladov je každý jeden deň podávaných na predaj nehnuteľnosti. Každý deň sú to doslova 10tky.

Takže sa neobávajte, že by ste chytili nejaký zlý deň na predaj.

Ono nejde o to kedy. Skôr ide o to, ako nehnuteľnosť pripravíte na predaj a hlavne, ako nastavíte cenu.
Mám tu jeden príklad 5 izbového rodinného domu v Leviciach.

Rodinný dom sme pripravovali na predaj 3 týždne, aby sme pripravili atraktívnu a jedinečnú ponuku. A po 3 týždňoch sme začali inzerovať v stredu večer, čo bolo tesne pred sviatkom Všetkých svätých. No i napriek tomu nám aj cez tieto dni telefón neprestajne zvonil. Počas 5 dní sa nám ozvali traja seriózni záujemcovia, a tak sme si všetky tri obhliadky dohodli na jedno nedeľné dopoludnie.

Bol čas smútku a ešte aj nedeľa, a predsa sa rodinný dom predal za najvyššiu možnú cenu, a to iba za 5 dní.

Celý príbeh, ako sme tento rodinný dom predávali si môžete prečítať tu >>>

5. Máte k dispozícii cenové mapy?

Cena by sa nemala určovať podľa toho, čo povedali susedia, priatelia alebo internet.

Áno, je to jednoduché, rýchle a logické.

Pohodlne si doma otvorím internet a prvé, čo urobím pozriem, aké za aké ceny sa nehnuteľnosti predávajú na internete a približne nastavím cenu. A ešte na tú moju prihodím o 3.000€ navyše, pretože moja nehnuteľnosť je oproti tým na internete oveľa lepšia.

Hotovo, dokončené a nezabralo mi to ani pól hodinu.

Paráda môžem predávať.

Pre predávajúcich jednoduché, pre kvalitných maklérov sa začína tá najzodpovednejšia práca, ktorá pri predaji môže byť.

Áno je to určenie predajnej ceny nehnuteľnosti.

Nehnuteľnosti, ktoré sú na interne sú väčšinou tie nehnuteľnosti, ktoré sú tam veľmi dlho, pretože ich nikto nechce, sú s nimi problémy a často krát sú enormne predražené.

TIETO NEHNUTEĽNOSTI NIE SÚ DOBRÝMI PRÍKLADMI, AKO NASTAVIŤ PREDAJNÚ CENU NEHNUTEĽNOSTI.

Využívajte cenové mapy, ktoré vám presne povedia, akú cenu za svoju nehnuteľnosť môžete dostať.

Kvalitní realitní makléri, používajú niekoľko metód na určenie predajnej ceny:

 1. používajú cenové mapy,
 2. používajú vlastné cenové štatistiky a ceny, za ktoré sa zavkladujú nehnuteľnosti na katastri
 3. používajú porovnávacie metódy
 4. analyzujú momentálny trh s nehnuteľnosťami
 5. presne poznajú konkurenčné nehnuteľnosti
 6. snažia sa dosiahnuť najvyššiu možnú predajnú cenu

Prečo to robia ?

Prečo je to taký zložitý proces?

Je to preto, aby predávajúcim nastavili tú najvyššiu možnú cenu a ju aj reálne dosiahli za čo najkratší čas.
Bežne pri predaji nehnuteľností používame všetky tieto metódy a dosahuje s nimi vynikajúce výsledky.

Tu si prečítajte, čo nato hovoria ľudia, ktorý si nevedeli naceniť svoju nehnuteľnosť na predaj >>>

6. Používanie baťovskej ceny

Drvivá väčšina kupujúcich hľadá nehnuteľnosti on-line a na inzertných portáloch si zadávajú cenové rozhrania, ktoré si môžu dovoliť. Napríklad si zadajú cenové rozpätie od 60.000 eur do 80.000 eur a hľadajú nehnuteľnosti.

Určite by ste NEMALI používať baťovskú cenu 59 999 eur.

Hlavným dôvodom, prečo môže suma 59 999€ vašej nehnuteľnosti poškodiť, je ten, že ak kupujúci hľadá domov od 60 000 eur  do 80 000 eur a vy ste cenu stanovili na 59 999 eur, kupujúcemu sa nemusí nehnuteľnosť zobraziť na inzertnom portály a ju jednoducho nemá šancu dohľadať.

Najlepšia rada je cena 60 000 eur, pretože zachytíte obe strany vyhľadávania. Niekto, kto hľadá od 45 000 do 60 000 eur a niekto, kto hľadá od 60 000 do 80 000 eur. Obaja títo kupujúci nehnuteľnosť dohľadajú a je šanca, že si práve tú vašu pozrú.

Používajte iné ceny ako ostatný.

Napríklad cena 147 000 eur alebo 144 000 eur je presná cena a zdá sa, že predávajúci si cenu stanovil poriadne a presne, čo by mohlo kupujúcemu naznačiť, že vyjednávanie o cene veľmi neprichádza do úvahy. Tento predpoklad je pre predávajúceho výhodný. Ďalším dôvodom je, že takáto cena je jedinečná a vyniká, takže si ju kupujúci hneď všimne.

7. Ako vám realitný maklér môže predať nehnuteľnosť za vyššiu cenu?

Každý predávajúci chce predať svoju nehnuteľnosť za najvyššiu možnú cenu a samozrejme, čo najrýchlejšie.

Na dosiahnutie týchto cieľov je však potrebný poznať celý proces predaja nehnuteľností, o ktorom mnohí majitelia nevedia. Bez skúseností s predajom nehnuteľností a porozumením fungovania trhu môže byť ťažké dosiahnuť požadované výsledky.

Presne tak, nie je to len o cene. Cena je jedna časť z celého predajného systému, ktorí kvalitní realitní makléri používajú a celé roky zdokonaľujú.

Kvalitný realitný maklér Vám pomôže:

 • okamžite zvýšiť predajnú cenu vašej nehnuteľnosti o 1-5%
 • dosiahnuť až 3-krát vyšší záujem o vašu nehnuteľnosť, oproti konkurencií
 • osloviť až 11.000 kupujúcich
 • s metódou za pomoci, ktorej predáte nehnuteľnosť do 26 dní.
 • urobiť obhliadku, ktorá na 100% zaboduje u kupujúcich.

Ak si chcete pozrieť presný Návod, ako predať nehnuteľnosť, tak kliknite sem stiahnite si ZDARMA celý návod v PDF formáte >>>

Kliknite na obrázok a stiahnite si ZDARMA celý návod v PDF formáte >>>

Ako ste práve zistili, nie je to len o cene…

Ako ste zistili nie je to len o cene…

Predaj nehnuteľnosti je zložený z viacerých krokov. Aby ste predali svoju nehnuteľnosť za najvyššiu možnú sumu je potrebné, aby ste mali premyslený celý marketingový plán na predaj vašej nehnuteľnosti.

Ak chcete svoju nehnuteľnosť naceniť, čo najpresnejšie, tak krok po kroku postupujte podľa tohto článku a cenu určíte úplne presne.

Ale na jedno nezabudnite, ak nastavíte cenu príliš vysoko alebo ju podhodnotíte, tak sa oberiete o niekoľko tisíc eur.

Zdá sa vám to veľmi komplikované?

Bojíte sa, že sami nedokážete správne naceniť vašu nehnuteľnosť a tak prerobíte tisícky eur?

Ale, toto sa vám však vôbec nemusí stať.

Chcete vedieť, ako sa vyhnúť takému to scenáru?

Jednoducho. 🙂

Zavolajte mi na tel. číslo 0915 055 571 alebo mi napíšte na email marekkusy@mojrealitak.sk a ja za vás nehnuteľnosť nacením a poradím vám, ako ju predať za najvyššiu možnú cenu a za najkratší čas.

Teším sa na našu možnú budúcu spoluprácu.

S pozdravom
Ing. Marek Kusý

Vedeli ste, že:

Správny realitný maklér vám môže zarobiť EXTRA 20 000 EUR alebo PREDAŤ VÁŠ BYT DO 24h?